pojemność noclegowa
250 osób

5 sal
konferencyjnych

bezpłatne
Wi-Fi

idealna
lokalizacja

monitorowany
parking

akceptujemy
zwierzęta

Hotel Tarnovia dzięki imponujących rozmiarów mozaice na przedniej elewacji jest pierwszym punktem na liście atrakcji. Sama mozaika ma interesującą historię. Pochodzi z 1975 roku i przedstawia bitwę pod Aleppo w 1850 r., podczas której na czele wojsk tureckich, przeciwstawiających się arabskim nomadom, stał gen. Józef Bem. Na ścianie ujęta jest postać generała. Mozaikę wykonano z dużej ilości kamienia, grudek kolorowego szkła oraz z przetopionej masy plastycznej. Surowiec w większości pochodził z Zakładów Radiowych im. M. Kasprzaka w Warszawie. Dekorację projektował Kazimierz Gąsiorowski, uznany autor wielu podobnych kompozycji plastycznych, również w Warszawie. Kompozycja z Tarnovii znalazła się na wytyczonym w regionie tarnowskim Szlaku Ceramicznym.

 

 

Tarnów to przepiękne, zabytkowe miasto w województwie małopolskim, leżące między Bochnią i Dębicą, nad rzeką Białą i Dunajcem, pomiędzy autostradą A4 i drogą nr 94. Tarnów to polski biegun ciepła, warto więc tu przyjechać by zaznać pięknej pogody i pooglądać wyjątkowe, zadbane budowle architektoniczne, dzięki którym miasto nazywane jest "Perłą Renesansu"! Nie sposób oprzeć się urokowi tarnowskiej starówki!

Tarnów poszczycić się może wielowiekową historią sięgającą początków czasów piastowskich. W IX wieku na Górze św. Marcina powstał gród słowiański otoczony wysokimi wałami, który funkcjonował do początku XI wieku.

Później powstał tu duży murowany zamek stanowiący rodową rezydencję tarnowskich dóbr Leliwitów. Tarnów przez wieki był miastem prywatnym, będąc własnością rodów: Tarnowskich, Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków.
 

Zabytki w Tarnowie:

- Ruiny zamku Tarnowskich z XIV wieku, Góra Św. Marcina - budowla stanęła na szczycie wzgórza, z którego roztacza się wspaniała panorama na całe miasto, ruiny pozostały niewielkie, ale są bardzo rozległe i dają świadectwo o ogromie dawnego zamku. To malowniczy rejon rekreacyjny dla turystów i mieszkańców.

- Średniowieczny układ urbanistyczny - Tarnów zachował dawny układ przestrzenny z rynkiem w miejscu centralnym.

- Kamienice XIX-wieczne - wspaniały rynek i sąsiednie uliczki kryją śliczne kamienice z kolorowymi ładnie utrzymanymi fasadami.

- Ratusz w Tarnowie, Rynek - renesansowy ratusz to perła wśród polskich obiektów tego typu. Początki tarnowskiego ratusza sięgają połowy XV wieku, kiedy była to najpewniej budowla drewniana, jak cała zabudowa miasta. Strawił ją pożar w 1494 roku. Istnienie obecnego, murowanego Ratusza potwierdza dokument z 1526 roku.

- Katedra Narodzenia NMP w Tarnowie, ul. Kapitulna 2 - monumentalny kościół parafialny górujący ponad starówką.

- Dom Mikołajowski z 1524 roku, Pl. Katedralny 5 - najstarsza kamienica w Tarnowie, stojąca naprzeciw katedry, w niezwykle urokliwym zaułku.

- Mykwa - łaźnia rytualna w stylu mauretańskim z 1904 (pl. Więźniów KL Auschwitz).

- Fragmenty murów miejskich z XIV-XVI wieku

- Baszta "Książęca" z XVI wieku

- Zespół dawnego Klasztoru Bernardynów

- Pałac Sanguszków w Gumniskach

- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, ul. Krakowska

- Brama Seklerska w Tarnowie, ul. Krakowska

 

Więcej szczegółów możesz otrzymać w recepcji Hotelu Tarnovia, dzięki współpracy z Tarnowskim Centrum Informacji w hotelu dostępne są wszelkie przewodniki.